Ich najważniejszym zadaniem jest oczyszczanie paliwa. Benzyna nie jest tak gęsta jak olej, dlatego filtr paliwa ma ułatwione obowiązki. Czy zbyt rzadkie oczyszczanie paliwa może być groźne dla naszego silnika? Tak. Wiele też zależy od tego jaki silnik posiadamy. Zanieczyszczenia paliwa są najgroźniejsze dla silników typu diesel. W przypadku silników benzynowych również trzeba zadbać o regularne oczyszczanie benzyny jednak popularnie nazywane benzyniaki lepiej poradzą sobie z niedogodnościami zawartych w paliwie niż silniki typu diesel Wynika to z rozwiązań konstrukcyjnych – przede wszystkim z zastosowania w jednostkach wysokoprężnych wysokociśnieniowej aparatury wtryskowej.

W układach zasilania silników o zapłonie iskrowym stosuje się przeważnie siatkowe filtry zabezpieczające oraz papierowe filtry przewodowe. Filtr przewodowy znajduje się w silniku między pompą zasilającą a wtryskiwaczami. Taki filtr powinien być wymieniony od 15 do 50 tysięcy kilometrów. Wszystko zależy od tego w jaki sposób użytkujemy nasz pojazd. Wiele w tej kwestii ma też do powiedzenia producent. Dokładność oczyszczania paliwa jest uzależniona od rodzaju zastosowanego papieru.

Filtry  odpowiadają w aucie za czyszczenie zużytego i zanieczyszczonego paliwa. Jak dochodzi do sytuacji, w której filtr paliwa musi zacząć swoją pracę? Do paliwa wszystkie nieczystości dostają się podczas procesu produkcji i transportu. Niechciane substancje w naszej benzynie pojawiają się również w procesie magazynowania. Ponadto w samym powietrzu mamy niestety wiele zanieczyszczeń. Obecne w nim cząstki i woda mogą się dostać do benzyny w naszym samochodzie poprzez odpowietrznik zbiornika.

Dodatkowymi funkcjami filtrów paliwa jest ochrona delikatnych części samochodów i ich układów zasilania. Warto wiedzieć, że filtry mogą czasami zaszkodzić naszemu silnikowi. Niesprawne filtry paliwa mogą być przyczyną obniżonych osiągów i  płynności pracy, a także kłopotów związanych z układem rozruchowym. Wskazana jest więc regularna wymiana filtrów paliwa. Warto o to zadbać odrobinę wcześniej, niż zaleca producent naszego pojazdu.

Filtry paliwa kosztują zwykle od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jego wymiana zwykle nie jest aż tak trudna i wiele kierowców wykonuje ją bez pomocy mechanika. Podczas wymiany trzeba zwrócić uwagę na kierunek przepływu paliwa.  Jeżeli jednak totalnie nie wiemy jak się do tego zabrać, warto skorzystać z fachowej pomocy.

Ciekawa oferta filtrów paliwa znajduje się pod adresem: http://www.iparts.pl/czesci-samochodowe/filtr-paliwa,100261.html

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Filtry paliwa, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Części, Części silnikowe. Dnia 31 grudnia 2012