Koniec roku jak zwykle przyniósł całemu środowisku motoryzacyjnemu całą masę podsumowań, rankingów i zestawień. Jeden z takich rankingów – przygotowany przez brytyjski magazyn „What Car” – dotyczył najbardziej niezawodnych samochodów mających nie więcej niż 3 lata. Zwycięzcami ponownie okazały się auta japońskie.

Ranking niezawodnych samochodów

Przeprowadzona pod koniec 2017 roku ankieta wśród czytelników magazynu „What Car” miała na celu wyłonienie listy najbardziej niezawodnych samochodów wyprodukowanych w ciągu ostatnich 3 lat. W ankiecie wzięło udział ponad 14 200 kierowców, którzy musieli odpowiedzieć na szereg bardzo szczegółowych pytań dotyczących posiadanych przez nich samochodów, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkiego typu mniejszych i większych usterek lub awarii.

Tworzący ranking magazynu „What Car” pytali o wszelkie problemy z autem, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zgłaszane usterki i awarie należało przyporządkować do jednej z 14 kategorii (akumulator, nadwozie, hamulce, silnik, osprzęt silnika, układ wydechowy, oświetlenie zewnętrzne, układ paliwowy, skrzynia biegów/sprzęgło, tapicerka, elektryka, układ kierowniczy, zawieszenie oraz inne elementy), a następnie określić stopień jej dotkliwości. Ważne było to, jak długo trwało usuwanie powstałej awarii oraz ile wynosił koszt jej naprawy. Na podstawie zebranych odpowiedzi powstała lista samochodów pogrupowanych w 10 kategorii odpowiadających poszczególnym klasom (auta miejskie, rodzinne, małe, SUV-y) uszeregowanych od najmniej do najbardziej zawodnych.

W pierwszej dziesiątce aż 7 aut z Japonii

W wynikach rankingu „What Car” nie było żadnego zaskoczenia. Tak jak w wielu innych zestawieniach z ostatnich lat, tak i tutaj czołowe lokaty zajęły auta japońskie. Szczególnie dobrze ocenione zostały: Lexus, Mitsubishi, Toyota, Suzuki oraz Mazda znana nie tylko z niezawodności, ale i z doskonałej jakości części. Części do Mazdy zasłynęły niezwykłą trwałością, dlatego właściciele samochodów tego producenta uważani są przez mechaników oraz innych kierowców za prawdziwych szczęśliwców.

Oprócz wspominanego Lexusa – zdecydowanego lidera rankingu – Mitsubishi, Toyoty i Suzuki, w pierwszej dziesiątce znalazły się również takie japońskie marki jak Honda, Hyundai czy Subaru. Oznacza to, że w zestawieniu najmniej awaryjnych aut według Brytyjczyków aż 7 marek na 10 pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni. Taki wynik z całą pewnością cieszy dilerów aut japońskich, dla których jest to kolejne dowód na to, że oferowane przez nich samochody cieszą się szerokim uznaniem i najprawdopodobniej nie będą mieli problemu ze znalezieniem na nie klientów.

VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Japońskie auta docenione przez Brytyjczyków. Liderem Lexus, wysokie noty dla Toyoty, Hondy i Mazdy, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Dodał: , w Artykuły. Dnia 6 lutego 2018