Historia modelu Civic wprowadzonego na rynek z ramienia Hondy sięga 1972 roku. Został szczególnie dobrze przyjęty na rynku amerykańskim. Do tej pory wyprodukowano prawie 25 milionów egzemplarzy, co sprawia, że Civic to jeden z najlepiej sprzedających się modeli na świecie. Pojawiło się aż dziesięć generacji, które oferują multum różnorodnych wersji silnikowych i nadwoziowych. Najlepiej sprzedają się jednak hatchbacki i hot hatche.

Pierwsze generacje Hondy Civic

Wspomnieliśmy już, że historią modelu Civic liczy sobie prawie 50 lat. Pierwsza generacja została zaprezentowana w 1972 roku. Honda od samego początku celowała w rynek amerykański oferując samochód spełniający wprowadzony w latach 60. ustawę Clean Air Act. W 1974 roku samochód otrzymał wyróżnienie uzyskując trzecie miejsce w plebiscycie Europejski Samochód Roku. Egzemplarze Hondy Civic pierwszej generacji wyposażono wyłącznie w silniki benzynowe o pojemności od 1.1-1.5 litra i mocy od 50 do 70 KM. Co ciekawe druga generacja zaprezentowana w 1979 roku oferowała mniejszy wachlarz jednostek napędowych wyłącznie w wersjach 1.2 lub 1.3 litrowych o mocy od 54 do 68 koni mechanicznych. Charakterystyką trzeciej wersji Hondy CIvic było natomiast wprowadzenie usportowionych modeli Si oraz CRX.

części do Hondy Civic

Pierwsze silniki VTEC

Czwarta generacja Hondy Civic została zaprezentowana we Frankfurcie w 1987 roku. Japoński producent oferował bogaty wybór silników benzynowych o mocy od 75 do 158 koni mechanicznych. Po raz pierwszy zastosowano w tych konstrukcjach zmienną fazę rozrządu ze znanym do dzisiaj oznaczeniem VTEC. Z kolei piąta generacja została wzbogacona o rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo m.in. ABS oraz poduszki powietrzne.

Kultowy Type R

Honda Civic VI generacji została zaprezentowana w 1995 roku, natomiast rok później z okazji 50-ciolecia istnienia japońskiego koncernu zaprezentowano znaną do dzisiaj wersję Type R. Czterocylindrowy silnik o mocy 160 km rozpędzał się do 100 km/h w czasie 7.2 sekund. Części do Hondy Civic tej generacji są niezwykle tanie i łatwo dostępne za pośrednictwem sklepu internetowego iparts.pl

Współczesna Honda Civic

W 2000 roku została zaprezentowana siódma generacja Hondy Civic, natomiast podczas targów we Frankfurcie w 2005 przedstawiono ósmą generację, a w 2011 roku dziewiątą generację. Charakterystyczną cechą tych modeli jest futurystyczna stylistyka i bogate wyposażenie. Po raz pierwszy zastosowano w silnikach benzynowych turbodoładowanie. Dziesiąta generacja Hondy Civic została zaprezentowana w 2015 roku i zebrała pozytywne opinie ze świata motoryzacji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Artykuły. Dnia 18 stycznia 2019