Honda Motor Co. – japoński koncern motoryzacyjny zajmujący się produkcją samochodów, motocykli, skuterów, silników oraz wielu maszyn z przeznaczeniem do różnych gałęzi przemysłu. Zakłady produkcyjne Hondy zlokalizowane są w 30 krajach całego świata. Główna siedziba koncernu znajduje się w stolicy Japonii – Tokio.
Współczesna nazwa koncernu pochodzi od nazwiska założyciela – Soichiro Hondy. W 1948 roku otworzył on Honda Motor Co Ltd. i uruchomił seryjną produkcję mopedów (motorowerów), które eksportowane były głównie do Tajwanu. Rok później skonstruowano pierwszy motocykl o nazwie Dream D i pojemności 98 centymetrów sześciennych. W 1952 roku otworzono dwie kolejne fabryki Hondy.
Kolejne lata oznaczały dynamiczny rozwój japońskiego przedsiębiorstwa. W 1953 roku Honda zaprezentowała lekki samochód dostawczy Honda T360, który do dnia dzisiejszego znany jest jako pierwszy seryjnie produkowany pojazd japońskiego koncernu. Auto zasilane było za pomocą dwusuwowego, jednocylindrowego silnika typu H o mocy 1 KM. W 1954 do seryjnej produkcji dodano czterosuwowy silnik typu T o pojemności 130 centymetrów sześciennych i mocy 2,5 KM. Pięć lat później otworzono pierwszą filię Hondy poza granicami Japonii – w Stanach Zjednoczonych. 1965 rok przyniósł pierwszy sukces Hondy na międzynarodowej arenie sportowej. To właśnie w tym roku na torze w Meksyku kierowca Richie Ginther zapewnił pierwsze miejsce na podium wyścigu Formuły 1. W 1971 roku Honda zaprezentowała motocykl o nazwie Gold Wing, który posiadał bieg wsteczny oraz silnik na ładunek uwarstwiony CVCC. Rozwiązanie to na tyle się sprawdziło, że licencję od Hondy postanowiły odkupić między innymi takie koncerny jak Ford, Toyota czy Chrysler.
W 1972 roku wprowadzono do seryjnej produkcji model Civic, który produkowany jest do dziś. Honda Civic spełniała amerykańskie normy czystości spalin, a co więcej – uzyskała najniższe spalanie wśród ówczesnych samochodów sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych. Sześć lat później zaprezentowano Hondę Prelude, która była typowym, sportowym pojazdem. W 1981 roku po raz pierwszy wprowadzono do produkcji system nawigacji oparty o dane zapisywane w pamięci układu oraz żyroskopu. W 1982 roku Honda otworzyła pierwszą, japońską fabrykę w Stanach Zjednoczonych. Cztery lata później samochody japońskiego koncernu nie były sprzedawane już wyłącznie pod nazwą Honda, lecz także pod bardziej prestiżową – Acura. Dwa lata później Honda jako pierwszy producent samochodowy na świecie zaprezentowała silnik z układem elektrycznie sterowanych faz rozrządu oraz skoku zaworów VTEC. W porównaniu do dotychczas produkowanych jednostek napędowych, nowa konstrukcja Hondy oznaczała prawdziwą rewolucję odznaczając się wyższymi osiągami z zachowaniem niższego poziomu spalania paliwa i emisji spalin.
W 1995 roku Honda zademonstrowała pierwszy zasilany benzyną pojazd spełniający warunki LEV zgodną z kalifornijskimi wymaganiami Ultra-LEV. Rok później japoński koncern triumfuje w zawodach pojazdów zasilanych bateriami słonecznymi. W 1997 amerykańskie fabryki opuszczają pierwsze samochody zasilane elektrycznie – Hondy EV Plus. Rok później pośród oferowanych samochodów pojawia się pierwszy pojazd zasilany sprężonym gazem ziemnym. W 2003 roku Honda przeprowadziła kolejną rewolucję silnikową wprowadzając wysokoprężną jednostkę napędową o nazwie i-CDTi. Obecnie Honda jest największym producentem silników samochodowych na całym świecie. W 2008 roku Honda zajęła czwarte miejsce w rankingu największych producentów samochodowych w Stanach Zjednoczonych, a dwa lata później siódme miejsce na świecie.