Podczas Salonu Samochodowego w Los Angeles odbyła się światowa premiera futurystycznej Hondy FCEV Concept. Jaka jest Honda FCEV i co ją wyróżnia? Nowoczesny design to chyba niewystarczające określenie tego, co zaprezentowała Honda. Stylistyka tego modelu jest najprawdopodobniej kierunkiem stylizacji następnej generacji Hondy z ogniwami paliwowymi. Sprawdźmy co przygotowują producenci.

Hondę FCEV Concept charakteryzuje bardzo płynna linia nadwozi, podkreślająca aerodynamiczna sylwetkę auta. Producent twierdzi, że we wnętrzu znajdzie się sporo miejsca dla 5 osób.

Honda FCEV Concept jest najprawdopodobniej nawiązaniem do zaprezentowanego w 2007 roku modelu FCX Clarity, który podobnie wykorzystywał system produkcji energii z ogniw wodorowych. Kolejna generacja zasilanego wodorem pojazdu – jako pierwsze tego typu auto na świcie – wyposażona zostanie w moduł napędowy z ogniwami paliwowymi, który w całości mieści się w komorze silnikowej. Rozwiązanie to umożliwi precyzyjne i praktyczne rozplanowanie przestrzeni wewnątrz auta. W praktyce oznacza to, że inżynierowie mają pole do popisu, daje to wiele możliwości na aranżację wnętrza kabiny pasażerskiej.

Postęp w technologii budowy ogniw paliwowych sprawił, że Honda FCEV Concept pomimo swojego spektakularnego wyglądu została zaprojektowana podobnie jak samochód zasilany silnikiem spalinowym – 60% wzrost gęstości mocy elektrycznej wytwarzanej przez ogniwa, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wielkości o 33% względem FCX Clarity. Jak szacują producenci pozwoli to uzyskanie aż ponad 480 km zasięgu między tankowaniem.

Premiera produkcyjnej wersji modelu w USA i Japonii przewidziana jest już na 2015 rok. Z pewnością w późniejszym czasie model ten trafi na europejskie rynki, jednak dokładna data jest jeszcze nieznana.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Artykuły. Dnia 2 grudnia 2013