Niemal każdy kierowca miał do czynienia z badaniem trzeźwości. Polega ono na przyłożeniu do ust urządzenia, które sprawdza poziom stężenia alkoholu w powietrzu. Wydaje się to proste, jednak na jakiej zasadzie alkomat szacuje ilość alkoholu, jaką ma w organizmie kierowca? Czy testery policyjne działają tak samo, jak alkomaty do użytku prywatnego dostępne w sklepach? Wyjaśniamy te niejasne dla wielu kierowców kwestie.
Zasada działania alkomatu policyjnego
Urządzenia do pomiaru trzeźwości, którymi dysponują policjanci, to tak zwane alkomaty elektrochemiczne. Ska ta nazwa i jak one działają? Jest to sprzęt, który określa ilość etanolu w wydychanym powietrzu dzięki wykorzystaniu zjawiska chemicznego oraz impulsu elektrycznego. W urządzeniu znajduje się odpowiedni pierwiastek, którym najczęściej jest nadmanganian potasu. Musi być to w każdym razie pierwiastek, który wchodzi w określoną reakcję z etanolem. Skutkiem tej reakcji jest wytworzenie impulsu elektrycznego. Jeżeli impuls zostanie wytworzony, oznacza to, że w powietrzu obecny jest etanol. Jednak urządzenia elektrochemiczne do pomiaru trzeźwości to najdokładniejszy sprzęt tego typu, określający dokładnie jak dużo alkoholu znajduje się w organizmie. Jak to się dzieje? Rzez w tym, iż im więcej etanolu wejdzie w reakcję z nadmanganianem, tym większe będzie natężenie impulsu. Specjalny czujnik odbierając impuls określa jego natężenie, przekładając je na wskaźnik trzeźwości.
Warto zaznaczyć, że alkomaty elektrochemiczne nie są zarezerwowane tylko dla policji. Dzisiaj każdy może kupić tego typu alkomat na własny użytek, na przykład w sklepie http://sklep-alkomat.pl. Urządzenia tego typu należą do najdroższych na rynku, jednak ze względu na trafność pomiaru są warte swojej ceny. Co ważne, alkomaty elektrochemiczne są niewrażliwe na działanie wszelkich czynników zakłócających pomiar. Czynnikami takimi są różnego rodzaju pokarmy, a także dym nikotynowy.
Alternatywa dla alkomatów elektrochemicznych
Urządzenia elektrochemiczne to nie jedyny rodzaj alkomatów. Na rynku dostępne są również inne testery które także wskazują miarodajne wyniki pomiarów trzeźwości. Chodzi tutaj głównie o alkomaty półprzewodnikowe. Ich działanie polega na zmniejszaniu lub zwiększaniu przepuszczalności przez substancje zawartą w alkomacie. Im więcej etanolu w wydychanym powietrzu, tym większa przepuszczalność. Generalnie są to urządzenia, który można ufać. Należy jedynie pamiętać, aby przed pomiarem nic nie jeść, ani nie palić papierosów, gdyż może to wpłynąć na wynik pomiaru.
Brak komentarzy.