lexus logoLexus to marka luksusowych samochodów osobowych wchodząca w skład koncernu Toyota Motor Corporation.

Już pod koniec lat osiemdziesiątych Toyota zdecydowała się wprowadzić na rynek markę mającą realne szanse rywalizacji z luksusowymi samochodami europejskimi i amerykańskimi. Nazwę Lexus wybrano spośród dwustu propozycji – miała ona się najbardziej kojarzyć z luksusem i komfortem podróżowania.

Pierwszy Lexus pojawił się w 1989 roku. Był to model LS 400, który miał nawiązać rywalizację m.in. z Jaguarem XJ czy BMW Serii 7. Pod maską Lexusa drzemał silnik V8 o mocy 245 KM. Co ciekawe silnik ten został stworzony przez inżynierów F1 i do dziś jest jednym z najcichszych silników spalinowych jakie wykorzystywane były w seryjnej produkcji samochodów. Współpracował on z 4-przekładoniową, automatyczną skrzynią biegów. W późniejszych latach produkcji stworzono wersję wyposażoną w pięć biegów (również automat). Również w 1989 roku wypuszczono model LS 250, który bazował na Toyocie Camry.

Pierwszy sportowy Lexus został zaprezentowany w 1990 roku. Był to model SC 300 / SC 400 wyposażony w ten sam silnik co LS 400. W 1991 roku w Japonii stworzono Lexusa GS 300, który nawiązał godną rywalizację z luksusowymi Mercedesem klasy E czy BMW Serii 5. Auto zostało zaprojektowane przez włoskie studio Ital Design. W 1996 roku pojawił się pierwszy SUV z logiem Lexusa. Model oznaczony jako LX 450 był zagranicznym odpowiednikiem Toyoty Harrier. W najnowszych modelach Lexusa często stosowany jest napęd hybrydowy. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów marki ostatnich lat jest Lexus LF-A, który został wyprodukowany w liczbie zaledwie 500 egzemplarzy, z czego dwa znajdują się w Polsce – jeden w Poznaniu, a drugi w Krakowie (w jedynej na świecie odmianie kolorystycznej). Samochód generuje moc 560 KM i od 0 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 3,7 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 325 km/h. Samochód w specjalnie przygotowanej odmianie na słynny niemiecki tor Nürburgring Nordschleife uzyskał czas 7:14.64, co daje mu aktualnie piąte miejsce na liście najszybszych okrążeń.