nissan logoNissan to japoński producent samochodowy, założony w 1911 roku w Japonii przez Masujiro Hashimoto.

Co ciekawe, dzisiejszy Nissan już we wczesnych latach działalności zajmował się produkcją samochodów. Pierwsze auto opuściło taśmy produkcyjne w 1914 roku. Nadano mu nazwę DAT pochodzącą od trzech pierwszych liter głównych konstruktorów auta – Den Aoyama, Takeuchi. W późniejszych latach produkcję ukierunkowano na tworzenie samochodów dostawczych i ciężarowych.

W 1934 roku zmieniono nazwę firmy na Nissan Motor Co. Ltd. Nazwa „Nissan” powstała od dwóch pierwszych sylab imienia i nazwiska prezydenta firmy, który nazywał się Nihon Sangyo. W okresie II Wojny Światowej, która znacznie zastopowała wzrost zysków firmy Nissan tworzył maszyny na potrzeby japońskiej armii. Po zakończeniu wojny firma znajdowała się w mizernej kondycji finansowej. Jednym ze sposobów na wyjście z kryzysu miało być nawiązanie współpracy z brytyjską marką Austin.

Samochody te w Japonii produkowane były pod marką Datsun, zaś w Wielkiej Brytanii jako Austiny. Marka Datsun obowiązywała w niezmiennej formie aż do 1983 roku. Lata 80. to ekspansja na rynki europejskie, które zaowocowały otwarciem fabryk w Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii. W latach 90. Nissan wykupił 35% akcji francuskiego Renault. Do dnia dzisiejszego Nissan jest renomowanym producentem aut. Da się to zauważyć przede wszystkim na rynku japońskim, gdzie samochody Nissan są traktowane z większym respektem aniżeli Toyoty. Wśród najpopularniejszych modeli Nissana należy wymienić takie auta jak Nissan Qashqai, Nissan Micra, Nissan GTR, Nissan Almera, Nissan Patrol, Nissan X-Trail, Nissan Primera, Nissan Note oraz Nissan Terrano.