subaru logoSubaru to japoński producent samochodów. Subaru w tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza „Plejady”. W oparciu o nazwę koncernu zostało stworzone logo, które posiada charakterystyczne gwiazdy.

Historia firmy Subaru w opinii wielu postronnych osób pokrywa się z historią przemysłu motoryzacyjnego w Japonii. Jedna z największych wytwórni lotniczych działająca w okresie Drugiej Wojny Światowej – Nakajima Aircraft Company została zarejestrowana w 1917 roku. Przedsiębiorstwo błyskawicznie się rozrastało, ale wkrótce uległo demilitaryzacji i zostało podzielone na 12 niepowiązanych ze sobą firm. Trwało to aż do 1953 roku, gdy połowę wspomnianych firm ponownie za zgodą USA oraz ONZ połączono w koncern Fuji Heavy Industries zajmujący się wytwarzaniem produktów z przeznaczeniem do przemysłu ciężkiego.

Koncern Fuji Heavy Industries nie chciał jednak stać w miejscu, czego dowodem było inwestowanie w coraz to nowsze gałęzie przemysłu. Jedną z nich miała być wschodząca motoryzacja. Wówczas stworzono także logo przemysłu, które symbolizowało połączenie się sześciu firm w jedną konstelację. W lutym 1954 roku zaprezentowano pierwszy prototyp samochodu nazwanego P1, a rok później Subaru 1500. Było to pierwsze tego typu, japońskie auto. Dzięki amortyzatorom gazowo-olejowym z hydrauliczną regulacją oraz niezależnym wahaczom wleczonym samochód gwarantował wysoki komfort podróżowania. Niestety, produkcji modelu towarzyszyło wiele problemów przez co światło dzienne ujrzało zaledwie 20 egzemplarzy.

W 1958 roku rozpoczęto produkcję małych samochodów Subaru 360. Auto cieszyło się taką popularnością, że nieustannie tworzone było przez okres 12 lat. W roku 1966 zaprezentowane zostało Subaru 1000 wyposażone w napęd na przednie koła z poprzecznie ułożonym silnikiem. Trzy lata później zaprezentowano następce Subaru 360 – był nim model R-2. Samochód cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród kierowców. W 1972 roku zaprezentowano Subaru Leone Station Wagon – pierwszy samochód osobowy wyposażony w napęd na cztery koła. W pewnym momencie było to najlepiej sprzedające się auto na japońskim rynku motoryzacyjnym – spora była w tym zasługa napędu na cztery koła, który doskonale sprawdzał się na górskich drogach. W 1989 roku zaprezentowano następcę Subaru Leone – model Legacy, który jest pod piątą generacją produkowany jest do dnia dzisiejszego. W 1991 roku pokazano Subaru SVX. Najważniejsza premiera w historii japońskiego koncernu miała miejsce rok później wraz z debiutem Subaru Imprezy. W 1994 roku wspomniane auto, za kierownicą którego siedział legendarny kierowca wyścigowy – Colin McRae wygrało dwie eliminacje Mistrzostw Świata – Rajd Nowej Zelandii oraz Rajd RAC. W 1995 roku McRae zdobył tytuł mistrza świata, a Subaru wywalczyło tytuł konstruktorów.

W 1997 roku zaprezentowano terenowe Subaru Forester. Egzemplarze te produkowane są w Japonii, USA, na Tajwanie oraz na Węgrzech. Najnowsza seria samochodów Subaru zaprezentowana została na Salonie Samochodowym w Nowym Jorku w 2009 roku. Pokazano wówczas nową generację Legacy oraz terenową odmianę Outback.