suzuki logoSuzuki Motor Corporation to japońskie przedsiębiorstwo produkujące wiele samochodów, motocykli oraz silników spalinowych o różnych zastosowaniach.

Za początki działalności japońskiego przedsiębiorstwa uważa się rok 1909, gdy Michio Suzuki założył Suzuki Loom Company w małej, japońskiej nadmorskiej miejscowości Hamamatsu. Niedługo później Suzuki rozpoczął produkcję i sprzedaż krosien tkackich co w dużej mierze ułatwiło rozkręcenie interesu. W roku 1929 Suzuki opracował nowoczesną odmianę maszyny tkackiej, która była eksportowana do krajów zagranicznych. W pierwszych trzydziestu latach działalności o sile przedsiębiorstwa stanowiły przede wszystkim krosna tkackie. Pomimo sporych zysków notowanych przez firmę, Suzuki doskonale wiedział, że musi zatroszczyć się o rozwój w pozostałych gałęziach przemysłu. Z jego obserwacji wynikało, że idealnym rozwiązaniem, a przy okazji odzwierciedleniem realnych zapotrzebowań rynku było stworzenie małego samochodu miejskiego. Działania nad tym projektem zainicjował w 1937 roku, dzięki czemu po kilku latach Michio Suzki mógł pochwalić się zbiorem kilku prototypów. Nowoczesne silniki, które zostały zamontowane w pierwszych samochodach były chłodzone za pomocą cieczy i wytwarzały 13 koni mechanicznych przy 800 centymetrach sześciennych pojemności.

Na rynkach zagranicznych o koncernie Suzuki zaczęło być głośno w latach 90. Wówczas przekształcono nazwę przedsiębiorstwa na Suzuki Motor Corporation, która obowiązuje do dnia dzisiejszego. W 1998 roku podpisano umowę o partnerstwie strategicznym z General Motors. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczęto eksport jednego z najbardziej znanych i udanych modeli koncernu – Suzuki Grand Vitarę. Na początku XX wieku Suzuki wyprodukowało łącznie ponad 30 milionów samochodów. W 2005 roku Suzuki Swift został wybrany samochodem roku. Aktualnie firma Suzuki nadal jest jednym z największych japońskich koncernów motoryzacyjnych, zwłaszcza w zakresie produkcji motocykli. Marka Suzuki obecna jest z 15 fabrykami w 14 krajach oraz 133 centrami dystrybucji w 119 krajach.