Większość kierowców prędzej czy później zaczyna wprowadzać jakieś zmiany w swoim samochodzie. Niezależnie czy jest to zmiana koloru samochodu, felg, zderzaków czy inne modyfikacje, np. przeprowadzone we wnętrzu samochodu – wszystkie powinny być zgodne z prawem. Tuning samochodu, który wykracza poza prawo lub sprowadza się do montowania podzespołów bez homologacji może skutkować nie tylko mandatem podczas kontroli, ale również odebraniem dowodu rejestracyjnego i koniecznością ponawiania przeglądu technicznego naszego pojazdu.

Jakie modyfikacje można przeprowadzić w swoim samochodzie?

Lista modyfikacji, które możemy przeprowadzić legalnie w swoim samochodzie jest stosunkowo długa. Zaczynając od obniżenia zawieszenia, przez zmianę oświetlenia, układu wydechowego, przyciemnianie szyb po modyfikacje w silniku. Należy w każdym z tych przypadków pamiętać jednak o drobnych ograniczeniach narzucanych przez prawo.

W przypadku obniżenia zawieszenia to owszem, jest ono legalne ale tylko w przypadku kiedy nie powoduje zmian w zbieżności czy geometrii pojazdu oraz nie wymaga ingerencji w nadwozie pojazdu. Odpadają nam niestety tak modne w ostatnim czasie negatywy oraz usuwanie stabilizatora, dzięki czemu samochód możemy obniżyć jeszcze bardziej. W przypadku oświetlenia – również możemy je zmienić np. ze zwykłych lamp halogenowych na xenon ale tylko pod warunkiem, że dany model samochodu wychodził w takiej wersji i montowane reflektory posiadają odpowiednią homologację.

Zmiany w układzie wydechowym również są możliwe pod warunkiem że nie spowodują generowania zbyt dużej ilości hałasu podczas jazdy oraz odprowadzania spalin w ilościach, które będą odbiegały od norm emisji spalin.

Natomiast przyciemniając szyby w swoim samochodzie wystarczy pamiętać, że nie możemy przyciemniać żadnej z przednich szyb. Dotyczy to szyb: przedniej oraz przednich bocznych. Pozostałe mogą zostać oklejone dowolną folią.

Przez jaki tuning samochodu możemy mieć problem?

Analogicznie to poprzedniego punktu – nie wolno wprowadzać modyfikacji, które są niezgodne z prawem lub montować podzespołów nie posiadających homologacji. W przypadku wątpliwości, czy planowane przez nas zmiany są legalne warto pogłębić swoją wiedzę na temat prawa o ruchu drogowym oraz zaczerpnąć porad na różnego rodzaju forach motoryzacyjnych.

Czy warto tuningować swój samochód?

Chęć wyróżniania się wraz ze swoim samochodem z tłumu jest całkowicie zrozumiała, szczególnie wśród pasjonatów motoryzacji. Modyfikacje wprowadzane w samochodach mogą być jak najbardziej przydatne, użyteczne, a w niektórych przypadkach mogą nawet podnosić nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy jednak o tym, by działać zgodnie z prawem i nie narażać na niebezpieczeństwo siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Warsztaty Bosch Car Service oferują usługę tuningu samochodu, a także wiele innych usług.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Dodał: , w Artykuły. Dnia 28 maja 2021